Ako vybrať posteľ

postel10

Lámete si hlavu s tým, ako vybrať správnu posteľ? Máme tu pre vás niekoľko tipov, ktoré by vám s voľbou či už klasické alebo poschodové postele mali pomôcť.

Dostatočné rozmery

Rozhodne by ste nemali spať, či už vy alebo vaša ratolesť, na malé posteli. Dĺžka postele by mala byť minimálne o 25 centimetrov dlhšia, než je výška človeka, ktorý na posteli spí. Opomenúť nesmieme ani šírku. Pre pohodlný spánok by posteľ mala byť široká aspoň 80 cm. Čím viac, tým samozrejme lepšie.

Vhodný rošt

Ak nekupujete posteľ vcelku, budete stáť pred úlohou, ako vybrať vhodný rošt, ktorý tvorí súčasť postele. Nie každá matrac je totiž vhodná pre každý rošt. Až budete rošt vyberať, dávajte si pozor hlavne na to, aby latky (matrac do detskej postieľky), ktoré rošt tvoria, neboli od seba príliš vzdialené. Rošt s príliš veľkými medzerami medzi latkami by totiž mohol zdeformovať matrac. Všeobecne sa odporúča 6 centimetrová vzdialenosť lát. Ďalšími dôležitými aspektmi určujúci kvalitu roštu je počet lamiel, spôsob ich uchytenia k rámu, nastaviteľná pružnosť lamiel podľa váhy alebo zaťaženia, aké rošt znesie.
postel11

Nezabúdajte na hygienu

Každý z nás počas spánku vypotí až neuveriteľný pol liter potu. Ak je posteľ zo spodu uzavretá, nemôže byť pot odvetrávaný. Preto sa radšej rozhodnite pre postele (postieľka detská), ktoré disponujú rošty s vetracími otvormi. Lepšie bude v tomto prípade tiež voľba postele na nožičkách, než s postele úložným priestorom.